HIZLI MENÜ

Başkan Canbay: Az zamanda çok iş yaptık

Başkan Canbay: Az zamanda çok iş yaptık

Haberi 
Facebook'ta
Twitter'da
Linked'inde
WhatsApp'ta
 paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Yazdır

31 Mart 2019 tarihinde CHP’den seçilen Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, kısa bir zamanda önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini, ilk 10 aylık süre zarfında gördükleri eksiklikleri de önümüzdeki 4 yılda yapılacak çalışmalarla gidereceklerini dile getirdi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı Beldesi’nde belediye başkanı seçilen Turan Canbay, 10 aylık süre zarfında yaptıklarını ve bundan sonraki süreçte yapacaklarını anlattı. Daha önce belediye meclis üyeliği görevinde bulunduğu için beldenin eksiklerini çok iyi bildiğini ve bu nedenle göreve başlar başlamaz bu eksiklikleri gidermek için çalışmalara başladıklarını söyleyen Canbay, ilk olarak mevcut durumu vatandaşla paylaştıklarını söyledi.

Mali disiplini sağladık

“Vatandaşlarımızın nasıl bir belediye devraldığımızı bilmesi gerekiyordu. Biz zaten göreve gelirken ilk önce şeffaflık ve eşitlik sözü vermiştik. Bu nedenle göreve başlar başlamaz belediyenin içinde bulunduğu mali durumu tüm şeffaflığıyla halkımızla paylaştık” diyen Canbay, ekonomik yönden sıkıntıda olmalarına karşın mevcut esnaf borçlarının üçte ikisini kapattıklarını, belediye personelinin geçmişten kaynaklı tüm alacaklarını ödediklerini iletti. Canbay, “Mali yönden tüm sıkıntılarımıza karşın borçlarımızın önemli bölümünü kapattık. Üzerine de hizmet etmeye başladık” dedi.

Kısa sürede eksikleri giderdik

Başkan Canbay, ilk 100 günde yaptıklarının bile hemen beldede fark yarattığını kaydederek “İlk olarak acil ihtiyaçlarımızı gidermeye çalıştık. Örneğin traktör ve çeşitli araç alımlarımızı yaparak makine parkurumuzu genişlettik. Su depolarımızın bakım ve onarımlarını yaptık. Yeşil alan düzenlemeleri ve genel çevre temizliğine büyük önem verdik. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bölgemizin yüzölçümüne göre en fazla yeşil alana sahip belediyesi olmamıza karşın temizlik ve park düzenlemeleri noktasında en başarılılarından biriyiz. Üç mahallemizde asfalt yol tadilatı gerçekleştirdik. Mezarlığımızda temizlik çalışması yaptık. Esentepe piknik alanımızdaki eksikleri giderdik. Spor salonumuzu yeniledik. Sokak hayvanları barınağımız yeterli değildi. Düzenleme çalışması yaptık ve barınaklarımızı yeniledik. Düğün salonumuzun işletmesi belediyemizde değildi.” diye konuştu.

Çocuklarımız güvende

En önemli hizmetlerinden bir tanesinin parklara ve su depolarına güvenlik kamerası yerleştirilmesi olduğunu belirten Başkan Turan Canbay, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki günümüzdeki en önemli sorunların başında güvenlik geliyor. Ben insanlarımızın çocuklarını gönül rahatlığıyla parklara bıraktığı günleri özlüyorum. Bu amaçla beldemizdeki tüm parklara güvenlik kameraları yerleştirdik. Bunun yanında su depolarımıza da aynı uygulamayı yaptık. Güvenlik güçlerimizle koordinasyon içerisinde parklarımızı sürekli gözlem altında tutuyoruz. Çünkü Subaşı’nın çocukları bize emanet”

Kiviciliği geliştireceğiz

Türkiye’nin kivi üretiminin büyük bir bölümü karşılayan Subaşı’nın bu özelliğinin yeterinde tanınmadığını ifade eden Canbay, bu amaçla bugüne kadarki en kapsamlı kivi festivalini organize ettiklerini söyledi. Başkan Canbay, “Kivi bizim en önemli üretimimiz ve halkımızın geçim kaynağı. Ancak bunun yeterince bilinmediğini, bunu yeterince duyuramadığımızı düşünüyoruz. Bu nedenle her sene hasat dönemi düzenlediğimiz kivi festivalimizin kapsamını genişleterek bu yıl dolu dolu bir etkinlik gerçekleştirdik. İçinde yarışmaların, maratonun yer aldığı ve pek çok yerden övgü aldığımız bir festivalle kiviyi ve Subaşı’nı tanıttık. İlerleyen yıllarda beldemizi ve kivimizi tanıtmak için daha fazla çalışacağız” dedi.

Sosyal hizmetlerde öncüyüz

Turan Canbay, sosyal ve kültürel yönden güçlü bir belediye yönetimi sergilediklerini söyledi. Belediyeciliğin artık altyapı ve üstyapı hizmetleri kadar sosyal ve kültürel hizmetlerin de önem kazandığı bir alan olduğuna değinen Başkan Canbay, şunları iletti:

“Bizden daha büyük ve daha fazla bütçeli belediyelerin yapamadığını yapıyoruz. Sosyal hizmet görevlimiz sürekli beldemizdeki engelli, yaşlı, ihtiyaç sahibi, hasta gibi dezavantajlı hemşehrilerimizle temas halinde. Bu konuda güzel ve etkin bir veri tabanı oluşturduk. Belediyenin gücünün yetmediği noktada vatandaşlarımız devreye giriyor. Örneğin evde sağlık hizmeti başlattık. Doktoru vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Dışarıya çıkamayan yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlarımızın kuaför hizmetlerini gönüllü esnaflarımız evlerinde gerçekleştiriyor. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize yine gönüllü esnaflarımız ücretsiz yemek sunuyor. İhtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı yapıyoruz. Tüm bunları gerçekleştirirken belediye olarak vatandaşlarımızın da katkısını alıyoruz, bir nevi köprü vazifesi görüyoruz. Subaşı Belediyesi Merkezi (SUYAM) vasıtasıyla pek çok vatandaşımızın derdine derman oluyoruz”

Her ay etkinlik

Kültür etkinliklerine de önem verdiklerini söyleyen Başkan Canbay, “Her ay etkinlik sloganıyla tiyatro, şiir dinletisi gibi bugüne kadar Subaşı’nda ihmal edilen bir alana katkı sunuyoruz. Etkinliklerimize vatandaşlarımıza yoğun ilgi gösteriyor. Sanat etkinliklerine vatandaşlarımız ilgi göstermez zannediliyor. Ancak siz vatandaşa bu hizmeti getirirseniz herkes ilgi gösteriyor. Yine belde tarihimizde ilk kez sünnet şöleni gerçekleştirdik. 32 çocuğumuz erkekliğe ilk adımını attı. Şehir dışına kültürel geziler düzenliyoruz. Subaşı’nda dolu dolu etkinliklerle vatandaşlarımızı buluşturmak istiyoruz” dedi.

Pazaryerini yaza yetiştireceğiz

Yeni yılla birlikte çalışmalara hız verdiklerini belirten Başkan Canbay, iki sürprizi de paylaşmayı ihmal etmedi. Seçim döneminde söz verdiği icraatlardan biri olan kapalı pazaryerinin düğmesine bastıklarını söyleyen Canbay, “Beldemizde önemli eksiklerden biriydi. Hemen proje çalışmalarına başladık ve ihalesini gerçekleştirdik. Kısmet olursa kısa sürede bitirip yaz aylarına yetiştirmeyi planlıyoruz. Artık hem esnafımız hem de vatandaşımız yazın sıcaktan, kışın soğuktan ve yağıştan etkilenmeden rahat ve modern bir pazaryerinde alışverişlerini gerçekleştirebilecekler” diye konuştu. Başkan Canbay, yeni bir kent meydanı düzenlemesi için de çalışmalara başladıklarını kaydederek “Hedefimiz modern bir Subaşı yaratmak. Burada yaşayan vatandaşlarımızın “İyi ki Subaşı’nda oturuyorum” demesini sağlamak. Bu amaçla kamu kaynaklarını en doğru ve en verimli şekilde kullanarak beldemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Nikah işlemleri

İnşaat ruhsatı

Vergi takvimi

cenaze hizmetleri

İhaleler

TURAN CANBAY

Subaşı Belediye Başkanı

1969 yılında Burdur’da dünyaya geldi. Öğrenim hayatını Burdur’da tamamladı. Teknik Lise mezunudur. Gençlik yıllarında profesyonel olarak futbol oynamıştır ve vatani görevini Antalya’da tamamladı

1997 yılından 2019 yılına kadar Akkim AŞ’de ara yönetici olarak çalıştı.

2009-20014 yılları arasında Subaşı Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Subaşı Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Seçim sonucunda Subaşı Belediye Başkanlığı görevine getirildi.

Subaşıspor Kulübü ve Kuzey Kafkas Kültür Derneği üyesidir.

Evli, bir erkek, bir kız evlat sahibidir.

İdarecilik, ilk yardım, itfaiyecilik ve yangın, ekranlı araç kullanım, iş sağlığı ve güvenliği, çevre, genel işletme, yöneticilik eğitimleri alıp sertifikalarına sahip olmuştur.