HIZLI MENÜ

Subaşı Göç Müzesi

Subaşı Göç Müzesi

Subaşı Göç Müzesi

Göç temalı müze, aynı zamanda Yalova'da bir ilk olma özelliğini taşıyor

               Anlaşmalı göç ile gelen Yalova Subaşı Beldesi sakinleri geçmiş değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için ellerinde kalan son materyalleri sergileme düşüncesi ile Subaşı okulu Erdemir Fidan Göç müzesini kurdular.

  Subaşı Göç Müzesi erken yaşta vefat eden Erdemir Fidan adına ailesinin eski okulu restore ettirmesi ile mekâna kavuştu. Çam ağaçları arasında körfez manzaralı bir alanda 180 metre kare alan müze ve sergi salonu olarak hazırlandı. Göç ile başlayan, yolculukta yaşananlar köyün kuruluşu, tarım ve iş alanlarındaki gelişmeler, göç sırasında getirilen her türlü etnografik malzemeler, tarım aletleri, mutfak araç gereçleri, yörenin sosyal kültürünü yansıtan, gelenek görenekler ile ilgili materyallerin özenle derlenip hazırlanması ile müze oluşturuldu. Göç temalı müze aynı zamanda Yalova’nın ilk temalı müzesi olma özeliğini de taşıyor.

  Müzenin kuruluşunda şehir plancısı, Galatasaray Müzesi kurucusu, Tarih Vakfı genel müdürlüğünü yapan Münevver Eminoğlu proje yöneticiliğini, Nurper Fidan ise koordinatörlüğü yaptı. Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Gurubu yöneticisi Zeki Gürsu ve ekibinin ciddi ve yoğun çalışmaları ile malzemeler sergilenebilir hale getirildi. Beldedeki gönüllü çalışanların emek ve katkıları ile hazırlanan örneği az görülebilecek göç ve etnografya müzesi hazırlanan envanter ve tutanaklar ile kurumsal çalışmanın yanı sıra kendini tanıtma ve dikkat çekme çalışması içerisinde.

 Yalova il sınırları içeresindeki örnek müze Subaşı Beldesinin tarihsel ve kültürel değerlerine dikkat çekmek için çalışmalarını akademik hale getirmiş  ve göç edilen bölgeler ile ortaklaşa çalışmalar düzenlemektedir..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Yazdır

TURAN CANBAY

Subaşı Belediye Başkanı

1969 yılında Burdur’da dünyaya geldi. Öğrenim hayatını Burdur’da tamamladı. Teknik Lise mezunudur. Gençlik yıllarında profesyonel olarak futbol oynamıştır ve vatani görevini Antalya’da tamamladı

1997 yılından 2019 yılına kadar Akkim AŞ’de ara yönetici olarak çalıştı.

2009-20014 yılları arasında Subaşı Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Subaşı Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Seçim sonucunda Subaşı Belediye Başkanlığı görevine getirildi.

Subaşıspor Kulübü ve Kuzey Kafkas Kültür Derneği üyesidir.

Evli, bir erkek, bir kız evlat sahibidir.

İdarecilik, ilk yardım, itfaiyecilik ve yangın, ekranlı araç kullanım, iş sağlığı ve güvenliği, çevre, genel işletme, yöneticilik eğitimleri alıp sertifikalarına sahip olmuştur.